„Nie myśl że książki znikną.” - Umberto Eco        

 

 

kwi 21, 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

                     
gru 30, 2020

Zakup nowości wydawniczych - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie uczestniczy w Programie Wieloletnim "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z tego tytułu otrzymaliśmy do Biblioteki dotację w kwocie 6000,00 zł. Z pozyskanych środków uzupełniliśmy zbiory książkowe o 265 egz., a w tym 113 książki z literatury dla dzieci i młodzieży, 100 egz. literatury pięknej dla dorosłych, w tym beletrystyka, kryminały, kontynuacje serii i 52 egz. z literatury popularnonaukowej. Książek można wyszukiwać w katalogu elektronicznym Biblioteki

 

       

maj 7, 2020

Ogłoszenie

!!! DRODZY CZYTELNICY !!!

od poniedziałku 11 maja 2020 r. otwieramy się.
Uruchamiamy wyłącznie wypożyczalnię

Niestety epidemia COVID-19 zmusza nas do funkcjonowania na nowych zasadach.
Procedury opracowane zostały zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej oraz wytycznymi Ministerstwa Rozwoju w konsultacji z GIS z dnia 28 kwietnia 2020 roku.
Prosimy, zapoznajcie się z nimi !

1. Przy wejściu do biblioteki znajduje się płyn do dezynfekcji rąk dla czytelników, każdy wchodzący powinien zdezynfekować dłonie.
2. Książki zwrócone odkładać należy w miejsce wskazane przez bibliotekarza, które będą poddane 10 dniowej kwarantannie, po tym czasie będzie je można wypożyczać ponownie (prosimy o niedezynfekowanie książek ).
3. Czytelników obsługujemy pojedynczo w wyznaczonej bezpiecznej strefie, gdzie może przebywać jeden czytelnik. Korzystanie z biblioteki uwzględnia wymagany dystans przestrzenny (minimum 2 metry).
4. Ograniczony został swobodny dostępu do księgozbioru na półkach, książki będzie podawał bibliotekarz.
5. Wszyscy użytkownicy oraz bibliotekarze mają obowiązek przebywać w bibliotece w maseczkach oraz rękawiczkach.
6. Powierzchnie i elementy wyposażenia często używane, będą dezynfekowane kilka razy dziennie.
7. Zalecamy rezerwowanie książek telefonicznie, mailowo, przez portale społecznościowe, aby usprawnić obsługę.

mar 24, 2020

Ogłoszenie

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało,

że przedłużeniu ulegają ograniczenia

w działalności wszystkich instytucji kultury, w tym bibliotek.

lut 14, 2020

Warsztaty ekologiczne

Zapraszamy dzieci do bibliotek !!!

Co możemy zmienić, aby dbać o środowisko ?

Warsztaty ekologiczne CzysteBeskidy.edu są realizowane na Żywiecczyźnie by uwrażliwiać dzieci i młodzież na duży problem, jakim jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Warsztaty mają na celu pokazać i nauczyć jak każdy może skuteczne wpłynąć na poprawę otaczającego nas świata.

Każdy z nas poprzez świadome, lokalne, nawet niewielkie działania może wiele dobrego uczynić dla siebie i kolejnych pokoleń. Program realizowany jest w myśl „Działaj lokalnie, myśl globalnie”, by poprzez zmianę drobnych codziennych nawyków kształtować świadome postawy ekologiczne.

Każdy, bez względu na wiek może stać się inspiracją dla swojego najbliższego otoczenia. Dobre praktyki najskuteczniej rozszerza się własnym przykładem. Animatorzy będą chcieli uświadomić uczestników, że ich eko postawy mogą mieć istotny wpływ na ich rodziny, przyjaciół, społeczności do których należą.

sty 20, 2020

Zajęcia edukacyjne z robotami Photon

W dzniu 11.lutego 2020 odbęda się w bibliotece zajęcia edukacyjne z robotami Photon. Pani Ewelina Sołdan na warsztatch wprowadzi dzieci w świat najnowszej technologii, a także nauki podstaw programowania.

Spotkanie odbędzie się dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacjnego i współpracy Microsoft Flaship School.

sty 3, 2020

Zakup nowości - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie uczestniczy w Programie Wieloletnim "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z tego tytułu otrzymaliśmy do Biblioteki dotację w kwocie 3900,00 zł. Z pozyskanych środków uzupełniliśmy zbiory książkowe o 189 egz., a w tym 92 książki z literatury dla dzieci i młodzieży, 57 egz. literatury pięknej dla dorosłych, w tym beletrystyka, kryminały, kontynuacje serii i 40 egz. z literatury popularnonaukowej. Książek można wyszukiwać w katalogu elektronicznym Biblioteki

   

lis 7, 2019

Magdalena Zarębska w bibliotece - DKK

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece gościła Magdalena Zarębska autorka książek dla dzieci i dorosłych. Pani Magdalena spotkała się z uczniami klas II i III szkoły podstawowej. Spotkanie miało formę warsztatów, podczas których nasz gość poruszał wiele ciekawych tematów - jak mowa ciała, konie i ich zwyczaje, używanie wyobraźni. Nie zabrakło zabaw z udziałem dzieci oraz wspólnego czytania książek. Po spotkaniu każdy uczestnik mógł otrzymać pamiątkowy autograf. Magdalena Zarębska jest autorką wielu książek, m.in.: "Nadchodzi słoniątko", "Maja poznaje świat", "Kaktus na parapecie", "Borys i Zajączki", "Ida i konie z Zielonej Wyspy", "Wakacje u dziadków", "Artek i bardzo długi tydzień mój mały świat", "Gloria, wakacje i ja", "Leonard w domu", "Kraina nieczytania", "Ida i Filip. Przyjaciel koni" wielu innych.

paź 24, 2019

Czytanie przedszkolakom w przedszkolu

Spotkania z przedszkolakami i książką.

Czytanie dzieciom...jak bardzo jest ważne !!!
Poprzez codzienne czytanie dzieciom rozbudza się w nich zapał do książek.
Dzieci, którym się dużo czyta i które czytają często samodzielnie, nauka przychodzi łatwiej, mają bogatszy zasób słownictwa, ich wypowiedzi są piękniejsze i poprawne pod względem gramatycznym.
Zdecydowanie również robią o wiele mniej błędów ortograficznych, a ich dobra kondycja psychiczna utrzymuje się do późnej starości.
Książki rozwijają wyobraźnię, czytanie rozbudza u dzieci ciekawość świata.
A więc konkluzja jest prosta: warto czytać i zachęcać do czytania na różne sposoby !!!
Dzieci, którym się czyta i które czytają regularnie lepiej się rozwijają, ich możliwości intelektualne się zwiększają, zdobywają drogocenne nawyki, które będą przydatne w dorosłym życiu. Ponadto dziecko, któremu się czyta czuje się ważne, kochane, a to niezwykle cenne - bezcenne!

sty 10, 2019

Kodowanie w Bibliotece

W miesiącu grudniu nasza Biblioteka zakwalifikowała się do projektu "Kodowanie w Bibliotece", edycja ta realizowana jest w ramach Program Rozwoju Bibliotek 2017-2018, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W dniu dzisiejszym dotarł do nas sprzęt z projektu finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: 3 roboty Photon z fiszkami i scenariuszami, mata drukowana, 3 zestawy gry edukacyjnej Scottie Go! EDU i 3 tablety.
Zapraszamy miłośników Biblioteki, użytkowników, zainteresowanych kodowaniem, programowanie kontaktowanie się z Biblioteką. Zajęcia prowadzone będą dla różnych grup wiekowych.

 

sty 2, 2019

Dotacja na zakup nowości do biblioteki

                                     
 
 
 
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie uczestniczy w Programie Wieloletnim "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma na celu wzmocnienie aktywności czytelniczej społeczeństwa oraz służy rozwojowi bibliotek w Polsce. Corocznie przyczynia się znacząco do zwiększenia atrakcyjności oferty czytelniczej bibliotek dzięki zwiększeniu zakupów nowości wydawniczych. Na to zadanie Biblioteka w Koszarawie otrzymała kwotę 2950,00 zł z której zakupiliśmy 163 egz. nowości; w tym literatura piękna dla dzieci i młodzieży, literatura piękna dla dorosłych i popularnonaukowa.
paź 1, 2018

Mała Książka - Wielki Człowiek

 

 

Jesteś rodzicem trzylatka ?

Czy razem z Waszym trzylatkiem odwiedziliście już wyjątkowe, ciekawe i niezwykłe miejsce jakim z pewnością jest biblioteka?

Czy Wasz malec poznał już kolorową, magiczną przestrzeń pełną baśni, opowieści i wyobraźni, gdzie każde dziecko może samo, według własnych upodobań wybrać książeczkę, którą chce oglądać, przeglądać, czytać?

Może to ten czas, aby Twoja pociecha została Małym Czytelnikiem?

Zapraszamy Rodziców z dziećmi do Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszarawie i wzięcie udziału w kampanii społecznej Instytutu Książki pod hasłem "Mała książka -wielki człowiek".
Każdy nowy czytelnik (urodzony w roku 2015!) otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, zawierającą książkę "Pierwsze wiersze dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek, rodzic zaś dostanie broszurę informacyjną "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka".
Przy kolejnych wizytach w bibliotece, połączonych z wypożyczeniem przynajmniej jednej książki, dziecko będzie odbierać naklejki otrzymanej karty. Po uzyskaniu dziesięciu, każde dziecko uhonorowane zostanie imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Kampania społeczna "Mała książka- wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

http://wielki-czlowiek.pl/multimedia/

cze 25, 2018

Globalnie w bibliotekach

W dniu 25 czerwca na zajęciach w bibliotece z dziećmi odbyła się dyskusja o wojnach i kryzysach na świecie.

„Kiedy przychodzi kryzys. Porozmawiajmy o wojnach, katastrofach naturalnych i pomocy humanitarnej”.  Do rozmów wykorzystaliśmy materiały i plakaty otrzymane od Polskiej Akcji Humanitarnej.  Mówiliśmy o wojnach i biedzie między innymi w Syrii, Nigerii, Somalii, Sudanie. Ważne jest, by rozmawiać na takie tematy, żyjemy w świecie, w którym tempo życia , pośpiech, stres, wielość bodźców i możliwości bardzo często nie są sprzymierzeńcami naszej wrażliwości. W codziennym zagonieniu pojawia się niebezpieczeństwo, że stracimy uważność wobec spraw i potrzeb innych ludzi. A to przecież relacje z ludźmi czynią nas istotami społecznymi. Podczas rozmów dzieliliśmy się refleksjami, przemyśleniami, słuchaliśmy się nawzajem.

cze 21, 2018

Mikołaj Kastelik - wystawa obrazów ustami malowanych

W bibliotece odbyło się wernisaż malarstwa obrazów ustami malowanych Mikołaja Kastelika. Wystwę artysty można oglądać do 15 lipca br. Ulubiony temat, to krajobrazy, zwierzęta i postacie świętych. Z wydawnictwem AMUN (Artyści Malujący Ustami i Nogami) współpracuje od 2006 roku. Pan Mikołaj jest wyjątkowym człowiekiem, którego ogromna wrażliwość, uśmiech na twarzy i doskonałe poczucie humoru sprawiają, że rozmowa z nim jest przyjemnością, a obcowanie z jego obrazami staje się dla odbiorcy czymś niecodziennym. Zapraszamy na  spotkanie z artystą 28 czerwca 2018 r. o godz. 15.30 bibibliotece.
maj 21, 2018

Spotkanie z Ewą Chotomską

W ramach DKK naszą bibliotekę 10 maja odwiedziła Ewa Chotomska pisarka, autorka tekstów i scenarzystka programów telewizyjnych (Tik – Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek). Reżyserka wideoklipów, popularna Ciotka Klotka z legendarnego Tik–Taka.

Niezwykle ubrana w kolorowy strój, z kwiecistym kapeluszem na głowie, w butach nie do pary i z uśmiechem na twarzy, autorka od początku oczarowała dziecięcą widownię. W trakcie niezwykle żywiołowego spotkania pani Ewa  opowiadała o swojej twórczości, prezentując swoje pięknie wydane, kolorowe książki a także  najnowsze audiobooki. Opowiadała też o swojej mamie, Wandzie Chotomskiej, z którą jako mała dziewczynka bawiła się w rymy. Również na spotkaniu autorka zaproponowała dzieciom zabawę w rymowanie czyli słów poszukiwanie, która sprawiła, że dzieci prześcigały się w wymyślaniu  pasujących do siebie słów. Na końcu spotkania wspólne zdjęcia i autografy.

lut 7, 2018

Papierowy zawrót głowy i papierowe techniki

Spotykamy się 9 lutego 2018 w Bibliotece na papierowych warsztatach, które mają na celu rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych, doskonalenie sprawności manualnej, rozwijanie wyobraźni przestrzennej, zdolności twórczych, kształtowanie spostrzegawczości, orientacji w przestrzeni, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz rozwijanie podzielności uwagi. Uczestnicy poznają  nowe techniki plastyczne z elementami papieroplastyki tj. sztuki origami, qullingu, ukierunkowanych na rozwijanie sprawności manualnej niezbędnej w procesie nauki pisania oraz  do odkrywania przez dzieci własnych możliwości twórczych, przeżywania emocji, doskonalenia warsztatu pracy. Czynności związane ze składaniem papieru i komponowaniem wieloelementowych modeli, nacinaniem elementów, zwijaniem pasków w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednie formułowanie przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru to dobiero początek papierowej przygody.
lut 6, 2018

Warsztaty czekoladowe

W Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszarawie 8 lutego 2018 o godz. 9.00 warsztaty czekoladowe. Uczestnicy zajęć będą przygotowywać czekoladę i następnie przelewać do form. Zmierzą się także z temperowaniem czekolady. Na warsztatach będą mieli okazję posłuchać trochę o procesie powstawania czekolady, o pralinkach i różnych zabiegach które sprawiają, że czekolada jest pyszna, błyszcząca, plastyczna itd. Będzie to nie tylko doskonała forma praktycznego pokazania czekoladowych technik i poznania ich przez uczestników, ale również sposób na zdobycie wiedzy by „pobawić się” czekoladą w domu z  rodziną.
lut 2, 2018

Warsztaty komiksu

W dniu 7 lutego 2018 od godziny 9.00 w Bibliotece będzie się działo - WARSZTATY KOMIKSU, które poprowadzi sam SZYMON TELUK, świetny ilustrator, malarz, karykaturzysta.
W programie warsztatów:
Kreacja bohatera fikcyjnego – jak stworzyć bohatera fikcyjnego. Bohatera komiksu, animacji, filmu, książki. Ponadto kreacja anty-bohatera, bohatera zbiorowego, bohaterów drugoplanowych itp.
Warsztaty komiksu – jak stworzyć krótki komiks, pasek komiksowy lub rysunek satyryczny.
Jak narysować wszystko -podstawy rysunku komiksowego i rysunku wykorzystywanego w animacji. Uczymy się specjalnych technik rysunku dla ilustratorów i rysowników komiksu.
Zapraszamy dzieci i młodzież.

 

lut 1, 2018

Robótki szydełkowe

6 lutego 2018 godz. 9.00 w bibliotece robótki szydełkowe. Przy pomocy prostego narzędzia i nici można wyczarować prawie wszystko: od przedmiotów ozdabiających i upiększających nasze najbliższe otoczenie po najmodniejsze części ubioru. Szydełkowanie –zajęcie naszych babć- obecnie wraca do łask za sprawą swych relaksacyjnych właściwości, a także funkcji użytkowej. Nie trzeba być mistrzem koronczarstwa, aby wykonać kolorowy szalik, dywanik, narzutę czy dzierganą biżuterię. Wystarczy tu podstawowa wiedza, cierpliwość oraz kreatywność.
sty 31, 2018

Kółko szachowe

W bibliotece zaczyna działać kółko szachowe spotkanie 5 luty 2018 godz.9.00. Program przewiduje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Podczas kółka przedstawione zostaną podstawowe zasady gry w szachy. Do osiągnięcia przeciętnego poziomu gry potrzebny jest trening. Po opanowaniu podstaw niezbędna będzie nauka, jak dążyć do zwycięstwa - od debiutu, poprzez grę środkową aż do końcówki. Gra w szachy jest przeznaczona dla tych, którzy chcą poznać królewską grę i jej zasady. Chcemy popularyzować szachy jako dyscyplinę sportową wśród dzieci. Szachy doskonalą logiczne myślenie: każdy ruch powoduje określone konsekwencje na szachownicy dla grającego,wyrabiają umiejętność spójnego działania: ruchy grającego obejmują całą szachownicę, a między figurami zachodzą określone relacje - pojawiają się szanse, które można wykorzystać dzięki silnym stronom ustawienia własnych bierek oraz zagrożenia, wynikające ze słabości tego ustawienia racjonalnego planowania i kreatywnego rozwiązywania problemów: każdy zamiar musi być poparty chłodną kalkulacją, ale niekiedy to właśnie nieszablonowe zagrania prowadzą do końcowego sukcesu.

sty 2, 2018

Dotacja na zakup nowości do biblioteki

                                                                Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie bierze udział w "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa" i otrzymała w 2017 roku dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 2950,00 zł. za którą zakupiono 128 egz. nowości do biblioteki.
gru 4, 2017

Spotkanie z Wisławem Drabikiem - Dyskusyjny Klub Książki

Gminną Bibliotekę Publiczna w Koszarawie odwiedził pisarz dla dzieci Wiesław Drabik. Podczas spotkania było wielkie rymowanie, bo Pan Wiesław to mistrz rymowanek. Młodym czytelnikom opowiedział swoją przygodę z pisaniem, drogę powstawania książeczek dla dzieci, czytał swoje bajeczki. Mimo, że nie wszystkie dzieci znały bajki gościa doskonale radziły sobie z nieustannym rymowaniem i z niezliczoną ilością zadawanych zagadek. Autor nagradzał dzieci w postaci naklejek i zakładek. Najbardziej aktywni otrzymali książki i kalendarze pisarza. Książeczki Wiesława Drabika cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych naszych czytelników. Spotkanie zakończyliśmy wpisem do pamiątkowej księgi i autografami. Spotkanie dofinansowano z Dyskusyjnego Klubu Książki.
lis 15, 2017

Zaprogramuj się na czytanie

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie zakwalifikowała się do projektu "Zaprogramuj się na czytanie - Ver.2.0" realizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „ Meritum” w ramach dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ” Promocja czytelnictwa”. W dniu 10 listopada odbyły się u nas kreatywne warsztaty, które połączyły promocję czytelnictwa z programowaniem oraz tworzeniem filmu. W zajęciach wzięło 20 osób. Przez warsztaty chcieliśmy zachęcić dzieci i młodzież do czytania szczególnie tych nie czytających w ogóle. W ramach zadania przeprowadzone zostały warsztaty dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach wiekowych, promujących twórczość S. Lema z użyciem robotów Lego Minidstorms EV3, nie zabrakło też Bajek robotów, kamer i komputerów. Uczestnicy pracowali z tekstem wybranym ze zbioru „Bajki robotów” Stanisława Lema, następnie stworzyli własny scenariusz filmu, przygotowali niezbędne elementy scenografii. Końcowy element stanowił krótki film, który sprawił uczestnikom najwięcej frajdy.
cze 30, 2017

Czytelnia w Ogrodzie czyli Wakcje w Bibliotece !

 

4 lipiec  (wtorek)  -     I jestem  w Bibliotece. Podchody literackie.

5 lipiec  (środa)   -     Oczywiście kolorowa eksplozja – warsztaty.

6 lipiec  (czwartek) –  Kodowanie i programowanie czy Talenty są wśród nas.

7 lipiec  (piątek)  -  Jestem Artystą ! Rzeźby z papieru.

10 lipiec (poniedziałek) - Ekologiczny start !

11 lipiec  (wtorek) –  Eco Fasion czyli Projektowanie zrównoważonej mody

                                     z wykorzystaniem materiałów recyklingowych.

12 lipiec  (środa ) –   Warsztaty ceramiczne i lepienie z gliny.

13 lipiec  (czwartek) –  Dzień z teatrem i literaturą.

Spotkania i warsztaty  od godz. 10.00

maj 17, 2017

Oczywiście Biblioteka! Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek

 

8 maja 2017  godz. 10.00

Kodowanie za pomocą puzzli zajęcia dla dzieci.

9 maja 2017  godz. 8.30

DKK spotkanie dla dzieci Ogród Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze.

10 maj 2017 godz. 14.00

DKK „Mistrzynie” Anny Luboń - Wielkie osobowości, Niezwykłe kobiety…

11 maj 2017 godz. 8.30

Ogrody, ogródki, ogródeczki…spotkanie z dziećmi. Najpiękniejsze ogrody świata.

12 maj 2017 godz. 8.30

Grządki, rabatki i …ciekawostki.

15 maj 2017 godz. 9.00

Japonia Kraj Kwitnącej Wiśni. Spotkanie dla młodzieży.

DKK Książka Joanny Bator Japoński wachlarz.

 

„Biblioteka. Oczywiście !” pod takim hasłem obchodziliśmy od 8-15 maja Tydzień Bibliotek.  Tematem przewodnim  były ogrody, grządki i rabatki, bo to miesiąc maj. Uczestnicy mieli okazję poznania 42 najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych obrodów z całego świata z książki „Ogród Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze” Ewy Kołaczyńskiej. Z książki dowiedzieć się można o ogrodzie latającym, podwodnym, kieszonkowym, trującym, składanym, pionowym, wiszącym, w butelce i innych. Ciekawość dzieci wzbudził także Ogród na dachu w Polsce, który jest na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów w Europie. Dzieci poznawały warzywa liściaste i korzenne, niektóre z nich miały okazję wysiewać do skrzynek. Teraz będą przychodzić do biblioteki pielęgnować swoje uprawy. Młodzież  z kolei miała okazję poznać Japonię Kraj Kwitnącej Wiśni. Nowoczesna Japonia oszałamia ilością atrakcji, Biuletyny z Ambasady Japońskiej pozwoliły przybliżyć kuchnię japońską, atrakcje turystyczne Japonii, bogactwo kulturalne i historyczne. Beata Pawlikowska z kolei w książce „Blondynka w dżungli” pozwoliła młodym uczestnikom spotkań przenieść się do wirtualnej galerii fotografii i filmu.

 

 

kwi 28, 2017

Jeszcze nie zwariowałam (chyba) spotkanie z Agatą Strzałką

25 kwietnia miało miejsce w bibliotece spotkanie z autorką książki, góralką...Jechałam z nosem przyklejonym do szyby autokaru. Moje kochane Beskidy powoli znikały w oddali. Serce waliło. Emocje – radość i strach. Właśnie rozpoczęłam swoja pierwszą podróż za chlebem. Zamarzyło mi się zarabianie w euro...(fragment książki). Powieść napisana jest z ogromną dawką humoru oraz ironii. Samokrytyczna i wpadająca wciąż w kłopoty bohaterka, która podchodzi do życia z dobrym sercem, ale i dystansem pozwoli na chwilę relaksu. Książkę można wypożyczyć z naszych zbiorów. Pani Agata pisze dalszy ciąg powieści.

kwi 7, 2017

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkania w ramach DKK

10 kwiecień 2017 godz. 14.00

Omawiana książka „I była miłość w getcie” - Marek Edelman

9 maj 2017  godz. 8.30

Omawiana książka „Ogród Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze”- Kołaczyńska Ewa

10 maj 2017  godz. 14.00

Omawiana książka „Mistrzynie”-  Anna Luboń

15 maj 2017  godz. 9.00

 Omawiana książka „Japoński wachlarz” - Joanna Bator

mar 20, 2017

Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!

Gminna Biblioteka publiczna w Koszarawie znalazła się na liście 70 wyłonionych bibliotek w Polsce w konkursie dla bibliotek „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!” współorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie oraz Wydawnictwo Widnokrąg. Otrzymaliśmy książkę „Idol: Maria Skłodowska-Curie” Justyny Styszyńskiej, przewodnik po życiu i naukowej działalności Marii Skłodowskiej-Curie, inspirująca swoich czytelników do indywidualnego doświadczania i podążania śladami naszej rodaczki - dwukrotnie wyróżnianej Nagrodą Nobla. Relacja filmowa o idolce Marii na bibliotecznym facebooku.
sty 13, 2017

Rozsypały się książki na śniegu czyli ferie zimowe w bibliotece

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na bezpłatne zajęcia w bibliotece:

 

16 styczeń  godz. 10.00

Poznajemy nowe technologie, tajniki języka Scratch,

 

17 styczeń godz.  10.00

Nauka programowania z robotem Finchem

 

18 styczeń godz. 10.00

Zabawy i gry z programowaniem, roboty Finch,

 

19 stycznia godz. 10.00.

Odkrywanie zaskakujących możliwości robotów Finch,

 

20 stycznia godz. 10.00

Kodowanie i programowanie robotów Finch,

 

23 stycznia godz.10.00

Z robotyką za pan brat, nowoczesność i abstrakcja,

 

24 stycznia godz. 10.00

Sztuka i muzyka z robotami Finch,

 

25 stycznia 10.00

Poznawanie darmowych narzędzi dostępnych do tworzenia gier i animacji – tablety w bibliotece,

 

26 stycznia 10.00

Gra z robotami Finch.

 

 

 

sty 4, 2017

Lokalny Klub Kodowania

 

Wraz z Nowym Rokiem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Koszarawie ruszamy z warsztatami i Lokalnym Klubem Kodowania. Nasza Biblioteka jako jedna ze stu pięciu instytucji w Polsce zakwalifikowała się do projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Cel ten jest realizowany poprzez organizację warsztatów z kodowania z wykorzystaniem robotów. Programowanie sprzyja rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także w dalszej perspektywie może ułatwić im znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach.


Biblioteka to nie tylko miejsce dla książek – to także przyszłość, którą łapać można już dziś!

 

 

 

gru 29, 2016

Zakup nowości wydawniczych

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie bierze udział w Programie Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów bibliotek polskich. W 2016 roku na zakup nowości wydawniczych Biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 4100,00 zł. za którą zakupiliśmy 184 egz. książek.

Celem programu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk położony został na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania, a tym samym aktualizację zbiorów, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie oferty czytelniczej.

 

 

gru 2, 2016

Godzina kodowania

INTERESUJE CIĘ PROGRAMOWANIE I KODOWANIE ?

Programowanie, czy też kodowanie, jest niczym innym, jak pisaniem instrukcji mówiących komputerowi co ma krok po kroku wykonać.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w  Koszarawie

zaprasza na GODZINĘ  KODOWANIA

w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej

9 grudnia 2016 roku o godz.14.00

 

lis 25, 2016

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z dwóch przedszkoli. Czytaliśmy książkę „Trzy niedźwiadki i złotowłosa”, zorganizowaliśmy dla najmłodszych czytelników wiele miniowych atrakcji. Impreza rozpoczęła się od pogadanki. Maluchy poznały historię pluszowego misia oraz ciekawostki z życia misiów. Wielki pluszak Kubuś Puchatek tata, mama i ich pluszowy maluszek zapraszali do zabawy wszystkich i dużych i małych. Najważniejsze że u wszystkich wzbudzał sympatię oraz uśmiech na twarzy.

Dzieci przyszły do biblioteki ze swoimi pluszowymi ulubieńcami.

lis 7, 2016

Link do przyszłości. Warsztaty programowania i kodowania robotów Finch.

3 listopada br. w siedzibie biblioteki odbyły się dwa spotkania z robotyki w ramach projektu „Link do przyszłości”.

Celem projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania.

Cel ten jest realizowany poprzez organizację warsztatów z kodowania z wykorzystaniem robotów, prowadzonych przez profesjonalistów „Linku do przyszłości” – młodych entuzjastów programowania. W ramach warsztatów uczestnicy tworzą swoje pierwsze aplikacje w programie Scratch, a następnie testują ich działanie ożywiając programowalne roboty Finch.

Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. To kontynuacja projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, gdzie głównym założeniem jest wspieranie młodych ludzi w planowaniu ich przyszłości zawodowej. Warsztaty w bibliotece prowadziła Urszula Kluz-Knopek graficzka komputerowa, projektantka grafiki, programistka, absolwentka informatyki i fotografii.   

Kontynuacją tych warsztatów i nauki programowania będzie uruchomiony w najbliższym czasie Lokalny Klub Kodowania w bibliotece.

 

 

 

paź 20, 2016

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

 

 

 

W dniu 24 listopada o godz. 10.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z pisarką i dziennikarką Barbarą Gawryluk. Autorka spotka się z młodymi czytelnikami Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Koszarawie, aby mogli poznać tajniki pisania przez nią książek.

 

paź 12, 2016

Warsztaty czytelnicze

12 października w Gminnej Bibliotece Publicznej miały miejsce warsztaty czytelnicze z uczniami klasy czwartej i szóstej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Koszarawie. Na spotkaniu poruszliśmy temat dlaczego warto chodzić do biblioteki, że w bibliotece można czytać i wypożyczać książki bezpłatnie, a także można doliczyć odkrywanie książek, których istnienia nie podejrzewaliśmy, a które, jak się okazuje, są dla nas niezwykle ważne. Młodzi użytkownicy zapoznawali się z katalogiem elektronicznym, a także nowościami bibliotecznymi.
wrz 26, 2016

Dyskusyjny Klub Książki

 

Spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki

28 wrzesień, środa godz. 14,00

Omawiana książka - Ja nie mogę być modelką - Dorota Wellman

 

4 październik, wtorek godz. 14,00

Omawiana książka - Bardzo biała wrona - Ewa Nowak 

 

20 październik, czwartek godz. 14,00

Omawiana książka - Charlotte - David Foenkinos 

 

3 listopad, czwartek o godz. 14,00

   Omawiana książka - Papierowa dziewczyna - Musso Guillaume 

 

    28 listopad, poniedziałek o godz. 14,00

             Omawiana książka - Paryż mój słodki - Amy Thomas    

 

            

sie 15, 2016

Wędrowanie pod Lachowym Groniem

Młodzież z gminy Koszarawa wzięła udział w bibliotecznym projekcie "Wędrowanie pod Lachowym Groniem„ dofinansowanym z programu "Równać szanse„, dzięki któremu poznała swoje środowisko lokalne oraz nawiązała wiele nowych kontaktów.
Przez pół roku młodzi mieszkańcy spotykali się i  przygotowywali materiały do filmu o Koszarawie, przeprowadzając wywiady z inspirującymi ludźmi z naszej miejscowości oraz robiąc zdjęcia  w plenerze. Uczestnicy projektu mieli możliwość wzięcia udziału w cyklicznych warsztatach filmowych i dziennikarskich, a także wyjazdu do Krakowa.
Zachęcamy do obejrzenia filmu zrealizowanego w ramach projektu!

 

 
cze 20, 2016

BLIŻEJ KSIĄŻKI - WAKACJE W BIBLIOTECE

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie zaprasza dzieci na bezpłatne zajęcia "Bliżej książki" w godz. 9.00 - 13.00

 

27 czerwca

„Moja pierwsza książka o zwierzętach”.

„Wychowanie kota” – Hannelore Grimm

„Wychowanie psa” – Jones Reante

Zagadki o zwierzętach

28 czerwca

Europa. Ojczyzna naszych ojczyzn - Polska. Poznajemy kontynent naszej ojczyzny.

29 czerwca

Zajęcia literackie – tworzymy bajkę. Zabawy słowem.

30 czerwca

Upcyklingowe życie z książką - dekoracje z starych książek.

1 lipca

Odnudzanie dzieci.  „Nudzimisie na wakacjach” Rafał Klimczak.

4 lipiec

Detektyw ortografek i kolorowe zabawy ortograficzne.

Zabawy z kalamburą.

5 lipiec

45 puknięć w głowę słowa i pojęcia, które warto znać – G. Kasdepke.

6 lipiec

Kuferek ciekawych informacji.

Zaprzyjaźnij się z zdrową kuchnią. Warsztaty edukacyjno-kulinarne.

7 lipiec

„Mamy przyjaciela piłkarza” – Andreass Hoffman

Poznajemy piłkarza Kubę Błaszczykowskiego na podstawie książki „Kuba”

„Ronaldo. Chłopiec który wiedział, czego chce. – Yvette Żółtowska –Darska.

8 lipiec

Zajęcia z tabletami, przygotowanie zdjęć  zostań Twarzą biblioteki.

maj 6, 2016

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2016

Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza w dniach 8-15 maja XIII Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło: "Biblioteka inspiruje". Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

 

9 maj – 14:00

Oskar i Pani Róża - Éric-Emmanuel Schmitt  DKK

10 maj – 10:00

Zajęcia z przedszkolakami „Bajki terapeutyczne – Kasia w Krainie Książek”

11 maj – 10:00

Zajęcia dla dzieci – „Cuda wianki – poznajemy polski folklor”

12 maj – 10:00

Warsztaty papiernicze dla dzieci „Origami większe niż zwykle”

13 maj  - 10:00

Spotkanie dla gimnazjalistów - Projektowanie kart do gry wiejskiej

kwi 22, 2016

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki: 

29 kwietnia, piątek o godz. 14.00.

Omawiana będzie książka "Oskar i Pani Róża" - Eric Emmanuel Schmitt

9 maja, poniedziałek o godz. 14.00.

Omawiana będzie książka "Dotyk złodziejki" - Mia Marlowe

20 maja, piątek o godz. 14,00.

Omawiana będzie książka "Dawca" Tess Gerritsen

30 maja, poniedziałek o godz. 14.00.

Omawiana będzie książka "Francuski ogrodnik" - Santa Montefiore

 

lut 10, 2016

Ferie zimowe w bibliotece


FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE

w godz. 9.00 – 14.00

 

 

 15.02. – zajęcia dla dzieci „Zimowe konkursy, gry i zabawy”

16.02. – warsztaty dla młodzieży copywritingu.

17.02. – zajęcia plastyczne „Kreatywne dekoracje”

18.02. – slajdowisko podróżnicze Tybet

22.02. – Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego – rebusy, krzyżówki

23.02. – zajęcia ekologiczne „Opiekuj się Ziemią”

24.02. – wyjazd z młodzieżą do Krakowa

26.02. – warsztaty z papierowej wikliny

sty 29, 2016

Równać Szanse

 

Masz 13 – 19 lat ?

Chcesz poznać swoje lokalne środowisko i jego zasoby ?

Czy lubisz nawiązywać nowe kontakty ?

Masz ochotę rozwijać swoje pasje ?

Lubisz kreatywność ?

Jesteś otwarty na to co nowe ?

Przyjdź do Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszarawie i weź udział w projekcie:

„Wędrowanie pod Lachowym Groniem” dofinansowany z programu „Równać szanse”.

Wykorzystaj  szansę na sprawdzenie siebie i start w dorosłe życie !

gru 31, 2015

Zakup nowości dla bibliotek publicznych - priorytet 1

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie w 2015 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiła ze środków finansowych otrzymanych z Biblioteki Narodowej 197 egzemplarzy nowości książkowych na kwotę: 4000,00 zł.

Celem Programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych. Pozyskane środki finansowe biblioteka przeznaczyła na zakup wydawnictw popularnonaukowych, lektur szkolnych, literatury pięknej dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych

 

wrz 30, 2015

IV Ogólnopolska Dyskusja Literacka

 

 

 

 

50 wybranych Dyskusyjnych Klubów Książki w Polsce będzie brać  udział w IV Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej 8 października 2015 roku o godz. 17,00. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Koszarawie zaprasza na spotkanie wszystkich miłośników książek. Tematem  rozmów będzie powieść  Eve Ainsworth „7 dni”.  Polecamy tę śmiałą młodzieżową powieść, którą powinni przeczytać zarówno młodzi ludzie, jak i ich rodzice. Podejmuje ona niezwykle aktualne tematy – prześladowania w szkole, kompleksów nastolatek, podziałów wśród rówieśników – ujęte w nowatorski sposób, z perspektywy dwóch głównych bohaterek – dręczycielki i ofiary.

 

 

                          

 

 

wrz 14, 2015

Biblioteka z p@sją

 

 

Z przyjemnością informujemy, że Gminnej Bibliotece Publicznej w Koszarawie przyznany został certyfikat  przez Fundację Orange. Dzięki programowi Orange dla bibliotek użytkownicy biblioteki korzystają z m.in z bezpłatnego dostępu do internetu.

 

 

wrz 2, 2015

Projekt: Głos młodych pod Lachowym Groniem

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie realizuje  z młodzieżą projekt „Głos młodych pod Lachowym Groniem” z okazji 25 lat odrodzenia polskiej samorządności programu „Równać szanse”. 15 września debata oxfordzka na temat  samorządu terytorialnego oraz rozstrzygnięcie konkursu „Co bym zrobił gdybym został wójtem?” 

 

 

 

 

kwi 2, 2015

Życzenia wielkanocneGminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie 

życzy 

zdrowych oraz spokojnych Świąt Wielkanocnych

        


mar 30, 2015

Dyskusyjny Klub Książki

 

 

Spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki: 

20 kwietnia, poniedziałek o godz. 14.00.

Omawiana będzie książka „Julek i Maja w labiryncie”  Ałbeny Grabowskiej – Grzyb.

 

27 kwiecień, poniedziałek o godz. 14.00.

Omawiana będzie książka „Kobiety Kadafiego” Annicka Cojeana.

 

8 maja, piątek o godz.14.00.

Omawiana będzie książka „Skarb Królów” Dariusza Rekosza.mar 10, 2015

Tydzień z internetem

Gminna   Biblioteka    Publiczna  w   Koszarawie    zaprasza   w   dniach od 23-29.03.2015 r. do udziału w akcji:
Myśl przewodnia Tygodnia z Internetem 2015 nawiązuje do tematyki  inicjatyw Komisji Europejskiej podejmowanych na rzecz zdobywania i rozwijania umiejętności cyfrowych potrzebnych pracownikom w nowoczesnej gospodarce. Główne obszary tematyczne tegorocznej ogólnoeuropejskiej kampanii to:

  • Rozwój umiejętności cyfrowych (digital empowerment) – podnoszenie świadomości i budowanie umiejętności cyfrowych wymaganych na rynku pracy.
  • Włączenie cyfrowe (digital inclusion) – zapewnienie wszystkim szansy na włączenie się w świat cyfrowy, zwłaszcza osobom nie korzystającym dotychczas z Internetu i niepełnosprawnym.

Kampanię objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Chcemy zorganizować spotkania przybliżające różnorodne możliwości Internetu i nowych technologii, szczególnie te, które pomagają w poruszaniu się po rynku pracy i planowaniu ścieżki zawodowej.


lut 23, 2015

Tablety i nowe technologie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Koszarawie

 

 

 

Nasza Biblioteka znalazła się na liście wśród laureatów  ogólnopolskiego konkursu „Tablety w Twojej  bibliotece”. Dzięki temu do biblioteki trafią trzy tablety Apple iPad Air 16GB. W konkursie udział wzięło 651 bibliotek. Tablety trafią do 233 bibliotek, gdzie pomogą mieszkańcom uczyć się, tworzyć multimedialne treści i dzielić nimi z innymi. Kilkunastoosobowa komisja uznała, że biblioteki wszechstronnie wykorzystują w swojej pracy nowoczesne technologie, a wiedza bibliotekarek i bibliotekarzy o nowych narzędziach i usługach jest znakomita.

Czujemy się tym bardziej wyróżnieni, bo znaleźliśmy się na 19 miejscu wśród ocenianych. Otrzymaliśmy 92 punkty na 100 możliwych.

http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/3325

Za pomocą tabletów, udostępnianych na miejscu w bibliotece lub...

lut 9, 2015

Projekt: Młodzieżowy przewodnik turystyczny po Koszarawie i okolicy

 

Masz 13-26 lat …

Mieszkasz w Koszarawie lub okolicy?

Znasz ciekawe miejsca i szlaki?

Masz pomysły i chcesz rozwijać swoje pasje?

Masz zdolności przywódcze lub umiejętności liderskie?

Jesteś ambitny i aktywny?

Chcesz zostać współtwórcą przewodnika?

Jeśli tak, to dołącz do  projektu:

„Młodzieżowy przewodnik turystyczny po Koszarawie i okolicy”,

 

Zgłoś się do Biblioteki i działaj z nami !!!

 

 

Bank Ambitnej Młodzieży to program grantowy z którego Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie otrzymała dofinansowanie na realizację projektu. 

Program grantowy dofinansowany z Fundacji Banku Zachodniego WBK.


gru 31, 2014

Zakup nowości do bibliotek – Priorytet 1

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie brała udział kolejny rok z rzędu w programie Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek - priorytet 1”.

Głównym celem programu realizowanego ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach (...)

wrz 23, 2014

Lokalne Forum Programu „Równać Szanse”

Forum lokalne odbyło się w dniu 19 września 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Koszarawie w którym uczestniczyło 27 osób. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele szkół, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury, organizacji pozarządowych, w tym straży pożarnej, Fundacji Braci Golec, osób prywatnych. Celem forum była dyskusja nad współczesnymi potrzebami młodych  oraz zainteresowanie wspierania ich rozwojem.

Forum rozpoczęła (...)

wrz 16, 2014

Program I Lokalnego Fora Programu „Równać Szanse” w Koszarawie
Gminna Bibliotek Publiczna

serdecznie zaprasza 

19 września 2014 r. o godz. 13.00

na otwarcie I Lokalnego Fora Programu „Równać Szanse” 

 

Program forum:

 

13.00 – 13.15 Otwarcie forum

13.15 – 13.45 Artur Łęga – Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

13:45 – 14:10 Przerwa kawowa

14:10 – 16:30 Word Cafe rozpoczęcie prac dyskusyjnych,

Oferta dla młodych instytucji w gminie, organizacji i szkół?

Jacy są młodzi w Koszarawie?

Dalsze losy młodzieży w gminie.

16:30 – 17:00  Anna Jafernik - Podsumowanie dyskusji, wybranie materiałów do broszury informacyjnej, prezentacja realizowanego projektu „Równać szanse” przez młodzież w Koszarawie „Teatr młodych pod Lachowym Groniem”.

17:00  Poczęstunek

Występ Kapeli Młodych z Koszarawy

 

 

 

wrz 4, 2014

DKK - Spotkanie z Renatą Piątkowską

Irena Piątkowska autorka wielu książek dla dzieci 12 września o godz. 9.00 odwiedzi Gminną Bibliotekę Publiczną w Koszarawie  z najnowszą książką Wszystkie moje mamy zadedykowaną Irenie Sendlerowej i dzieciach  przez nią uratowanych. Renata Piątkowska jest jedną z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy dla dzieci. Jej opowiadania cechuje niezwykła znajomość psychiki dziecka, narratorem i bohaterem wszystkich opowiadań są dzieci, dziecięce ważne sprawy opowiedziane są z dziecięcego punktu widzenia – dlatego są one tak atrakcyjne zarówno dla dzieci i ich rodziców.  Opowiadania są krótkie, dowcipne, pełne poczucia humoru i ozdobione pięknymi ilustracjami m. in. Iwony Całej i Artura Nowickiego. Pisze o dzieciach, ich przygodach, przeżyciach i troskach. Jej książki są pełne humoru, a przy tym edukujące. Można się z nich dowiedzieć jak poprawnie stosować przysłowia, co to są przesądy, czy też skąd pochodzą świąteczne tradycje. Kocha konie, Muminki i książki Astrid Lindgren.

Zapraszamy na spotkanie dzieci !

 

 

sie 28, 2014

Młodzi młodszym - Lokalne Forum Programu Równać Szanse

W dniu 19 września o godz. 13.00 w Gminnej  Bibliotece  Publicznej  w Koszarawie odbędzie się Lokalne Forum na temat młodzieży. 

Celem Forum jest stworzenie przestrzeni do dyskusji umożliwiającej rozpoznanie zasobów lokalnego środowiska, jego mocnych i słabych stron, prowadzących do podjęcia efektywnych działań na rzecz młodych ludzi oraz prezentacja działań realizowanych na rzecz młodzieży w Gminie Koszarawa. Analizie zostaną ...

 

maj 13, 2014

Regulamin Konkursu pięknego czytania

 

W dniu 23 maja br. o godz. 13:00 Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie organizuje konkurs pięknego czytania.

 

Cele konkursu:

-  popularyzacja literatury wśród młodych osób,  rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich,

-  kształcenie umiejętności pięknego czytania wśród młodego pokolenia  w dobie zanikania kontaktu z książką,

- budzenie wyobraźni młodego człowieka,  rozwijanie twórczych talentów.

 

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy zostanie przeprowadzony w szkołach. W drugim etapie wezmą udział po trzy osoby z każdej klasy.

 

ZAPRASZAMY !!!

 

 

 

kwi 7, 2014

Spotkania z pasjami

 
 
kwi 4, 2014

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie w akcji "Wolność. Czujesz to?"…

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie  zakwalifikowała się  do akcji  "Wolność. Czujesz to?"…, zorganizowanej przez Wydawnictwo Zysk i S-ka, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju, której Przewodniczącym Rady jest prof. Leszek Balcerowicz i tym samym...

 

 

 

 

sty 17, 2014

FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE 


20.01.  (poniedziałek)  o godz. 9.00

Raz na ludowo!zabawy literackie oraz ...  A - Z  -  poznajemy krótki słowniczek wybranych wyrazów z książką, jej historią,  z techniką pisma i druku.

 

21.01.  (wtorek) o godz. 9.00

Nowocześni dziadkowie - czyli jak współcześni dziadkowie odnajdują się w cyfrowej rzeczywistości.(na spotkanie przynosimy zdjęcia dziadków)

 

 

 

22.01.   (środa) o godz. 9.00

Kto tak mówi! – zgadnij czyje to charakterystyczne wyrazy i zwroty z określonych środowisk.


23.01.   (czwartek) o godz. 9.00

Coś n niczego EKO zabawy dla małych i dużych.  Jesteś ekologiczny?… dla chętnych Ekotest.

 

24.01.  (piątek) o godz. 9.00

Jeśli wiesz co lubisz i wiesz w jakim chcesz iść kierunku. Skorzystaj ze spotkania… Jak zostać kimś.

 

28.01.    (wtorek) o godz. 9.00

Karnawał wczoraj i dziś - wyszukiwanie informacji, krótki quiz, przedstawienie stroi, masek  karnawałowych.

 

29.01.   (środa) o godz. 9.00

Muzyczne i karnawałowe biesiadowanie  w bibliotece. 

 

Przez całe ferie w bibliotece planszowe Gry obywatelskie.

Gra planszowa „Pioniersi – Gra Obywatelska.  Gracze  odbywają podróże po Polsce, w trakcie której odwiedzanych jest 12 miejscowości oraz zdobywają wiedzę, umiejętności i talenty potrzebne, aby osiągnąć jeden z wyznaczonych celów – otrzymać stypendium, dostać się na studia lub zdobyć certyfikat wolontariatu.


ZAPRASZAMY!!!

 
sty 10, 2014

Teatr młodych pod Lachowym Groniem – projekt dla młodzieży

 

Masz 13- 19 lat?

Mieszkasz w małej miejscowości?

Chcesz rozwijać swoje pasje i zainteresowania?

Chcesz sprawdzić siebie czy drzemie w Tobie aktor?

Szukasz nowych kontaktów z instytucjami i ludźmi?

Pragniesz nawiązać nowe relacje społeczne?

Chcesz obniżyć lęk przed wystąpieniami publicznymi?

Pragniesz rozwijać umiejętność pracy w grupie?

 

 

Przyjdź do biblioteki lub skontaktuj się telefonicznie: 338610171 lub mailowo: kepka_gbp@wp.pl

Skorzystaj z szansy, bezpłatny udział w projekcie to niebywała okazja dla Ciebie!

Liczba miejsc ograniczona!

 

Dzięki programowi „Równać szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Polska Fundację Dzieci i Młodzieży będziemy realizować w bibliotece projekt „Teatr młodych pod Lachowym Groniem”. Realizacja projektu od stycznia  - czerwca 2014.

 

 

                                                       

 

 

 

 

 

 

gru 17, 2013

Życzenia świąteczne

 
 
gru 12, 2013

KRASZEWSKI. KOMPUTERY DLA BIBLIOTEK

„Kraszewski. Komputery dla bibliotek” to program dotacyjny Instytutu Książki. Jego celem jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy, który umożliwi mieszkańcom korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom zapewni elektroniczne katalogowanie zbiorów i udostępnienie ich on-line.

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie  znalazła się wśród bibliotek, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie i otrzymała  dofinansowanie w kwocie 12.000,00 zł. W ramach zadania zakupiono do biblioteki 3 zestawy komputerowe z licencją programu antywirusowego i aplikacjami biurowymi oraz 1 urządzenie wielofunkcyjne. Dwa komputery służyć będą  naszym czytelnikom, trzeci przeznaczony będzie do obsługi bazy danych i katalogowaniu zbiorów.gru 5, 2013

Wyróżnienie dla biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie otrzymała wyróżnienie  w  wojewódzkim konkursie Gminne Koalicje (Partnerstwa) na Rzecz Rozwoju Bibliotek  za projekt konkursowy "Mowa i godka pod Lachowym Groniem".
Konkurs skierowany był do bibliotek gminnych, które w ostatnim czasie zrealizowały przedsięwzięcia przy współpracy z lokalnymi partnerami. Otrzymaliśmy nagrodę rzeczową o wartości 2 tys., drukarkę do kodów kreskowych, która będzie służyła przy pracach kodowania zbiorów. Wręczenie nagród laureatom miało miejsce podczas IV Konferencji Regionalnej w Katowicach Programu Rozwoju Bibliotek na temat: Biblioteki (bez?!) przyszłości

 

  

 

 

 

 

 

lis 6, 2013

Biblioteka włącza się do akcji CZYTAM SOBIE

29 października wystartowała ogólnopolska akcja "Czytam sobie".Celem kampanii jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa.

Rozpoczęcie akcji "Czytam sobie" to doskonała okazja, aby przeciwstawić się i zmienić aktualne statystyki w Polsce, z których wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ciągu roku ani jednej książki. Jeśli chcemy, aby ta tendencja się zmieniła, warto pokazywać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa!


Prof.  Grzegorz Leszczyński, prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży,zauważył że  "radość z obcowania ze znakomitą, mądrą, dobrą, pięknie wydaną, dobrze zilustrowaną, znakomicie zaprojektowaną i oczywiście po prostu najzwyczajniej w świecie pasjonująca książką, to jest najlepsza droga do związania małego czytelnika z dużym światem literatury".
Działania akcji wspierają  gwiazdy,  m.in. Andrzeja Seweryna,  Alicję Resich-Modlińską, Marcina Kwaśnego, Olgę Borys, Katarzynę  Żak, Kamilę Szczawińską i Piotra Cyrwusa.
Biblioteka  również włącza się do akcji i "czytamy sobie".

 

 

 

 

paź 21, 2013

Spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Rybałtowską

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie 16 października 2013 roku zorganizowała w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki spotkanie z pisarką, aktorką, piosenkarką, malarką, autorką tekstów piosenek, monodramu ,,Próba u Poli Negri" Barbarą Rybałtowską.   

lip 4, 2013

Aktywna Biblioteka - NASZĄ BIBLIOTEKĄ!

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie to miejsce które, inspiruje,  miejsce „atrakcyjnej żywej przestrzeni”, rozwijania pasji oraz  spędzenia wolnego czasu. Mogli się o tym przekonać uczestnicy i mieszkańcy projektu „Pamięć i obraz” z konkursu „Aktywnej Biblioteki”, a dofinansowany z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

 

lip 3, 2013

Spotkania pod Lachowym Groniem, czyli wakacje w bibliotece

 

  

W każdy poniedziałek lipca od 10.00 – 14.00

zajęcia pod tytułem „Rusz głową”, czyli rebusy, zagadki, łamigłówki.

 

9 lipca (wtorek) 10.00 – 14.00

warsztaty dla młodzieży pod tytułem „Méjico – dos puntos de vista, czyli Meksyk dwóch spojrzeń”.

 

11 lipca (czwartek) 10.00

spotkanie „Beskidzkie spacery - z naturą wokół nas”. Poznajemy roślinność i przyrodę regionu.

 

16 lipca (wtorek) 10.00

inspiracje kwiatowe na każdą okazję, czyli kwiaty z polnej łąki – warsztaty florystyczne.

 

23 lipca (wtorek) 10.00 

zajęcia w formie dramy „Zaakceptuj siebie, czyli o problemach współczesnej młodzieży”.

 

25 lipca  (czwartek) 10.00 

warsztaty pt. „Czy wiesz co jesz?”

 

 

W dniach od 01.08.2013 – 15.08.2013 r.

zapraszamy na wystawę autorstwa Dawida Kotei pt. „Pisarz na tropach przygód Tomka”.

Wystawa poświęcona pisarzowi książek przygodowych Alfredowi Szklarskiemu.

Ekspozycja użyczona przez Bibliotekę Śląską.

 

 

maj 10, 2013

X Tydzień Bibliotek

Już po raz dziesiąty  SBP ogłosiło  Tydzień  Bibliotek. Hasłem Tygodnia Bibliotek 2013 jest „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. W ramach tygodnia będziemy promować bibliotekę i czytelnictwo...

maj 9, 2013

Spotkanie z Moniką Kuszyńską w Bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie zaprasza 15 maja (środa) o godz. 16.00 na spotkanie z Moniką Kuszyńską, byłą wokalistką zespołu Varius Manx, trenerka drugiej edycji programu telewizyjnego TVP 2 „Bitwy na głosy”. W lutym 2013 piosenkarka otrzymała nominację do nagrody Wiktory 2012 w kategorii Gwiazda Piosenki i Estrady Wszystkich  chętnych zapraszamy do Biblioteki na  poznanie wspaniałej artystki, wokalistki.

 

Serdecznie zapraszamy!

maj 8, 2013

Góralski festiwal wierszy Tuwima w Bibliotece

10 maja o godz. 12.00 Biblioteka organizuje z Zespołem Gimnazjalno-Przedszkolnym w Koszarawie „Góralski festiwal wierszy Tuwima”. W festiwal włączona będzie aktorska zabawa odgrywania bohaterów wierszy poety, któremu towarzyszyć będą nuty skrzypiec. Na skrzypcach będzie przygrywała Pani Małgorzata Filary z Fundacji Braci Golec.

kwi 29, 2013

Warsztaty dziennikarskie

 
 
 
kwi 24, 2013

Fundacja Orange finansuje dostęp do Internetu.

Dzięki temu nasi użytkownicy nie ponoszą z tego tytułu kosztów.

 

kwi 23, 2013

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie Ambasadorem Programu Rozwoju Bibliotek!

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie znalazła się  wśród ośmiu wyróżnionych bibliotek w ogólnopolskim konkursie „Ambasadorzy PRB”. Komisja przyznała dwa pierwsze miejsca Bibliotece w Supraślu i Wieliczce. Wyróżnienia otrzymały także biblioteki w: Zakrzewie, Łazach, Świerklańcu, Linii, Ozimku, Białym Dunajcu i Twardogórze.
kwi 9, 2013

Regulamin konkursu na przeprowadzenie wywiadu

W ramach projektu „Pamięć i obraz” Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie ogłasza konkurs na przeprowadzenie jak najciekawszego wywiadu z starszymi mieszkańcami Koszarawy.

Regulamin konkursu...

kwi 9, 2013

Regulamin konkursu fotograficznego „KOSZARAWA W OBIEKTYWIE”

W ramach projektu „Pamięć i obraz” Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie ogłasza konkurs fotograficzny:„KOSZARAWA W OBIEKTYWIE” 

Regulamin konkursu...
kwi 8, 2013

Spotkanie w ramach inicjatywy "Link do przyszłości. Młodzi, internet, kariera"

Zastanawiasz się jaki zawód wybrać, Kim będziesz w przyszłości? Przyjdź do na spotkanie z Iwoną Kanafą – Menedżerem  Akademii 2.0 – szkoły specjalizującej się w nauczaniu języków obcych oraz kursach specjalistycznych. Zakres obowiązków obejmuje: planowanie strategii rozwoju szkoły, analizę rynku i konkurencji, prowadzenie biura szkoły, przygotowanie i realizację roku szkolnego, tworzenie kampanii reklamowych i promocyjnych, planowanie i kontrola budżetu, czuwanie nad zachowaniem wysokich standardów nauczania i poziomu merytorycznego oraz rekrutacją lektorek.

Spotkanie odbędzie się w ramach inicjatywy "Link do przyszłości. Młodzi, internet, kariera", celem którego jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

Spotkanie skierowane do trzecich klas gimnazjalnych.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie

serdecznie zaprasza

klasy gimnazjane na spotkanie

w dniu 15 kwiecień 2013

o godz. 11.30

mar 14, 2013

Warsztaty fotograficzne w bibliotece

 

 

 
 
 
 
 
lut 27, 2013

Spotkanie dzieci z niewidzącymi

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie znalazła się na liście stu bibliotek, które otrzymały egzemplarz „Czarnej książki kolorów”, która jest miejscem spotkań między widzącymi i niewidzącymi. W książce tej Tomek przedstawia kolory, jak sobie je wyobraża. O czarnym kolorze mówi: „A królem kolorów jest czarny. Jest delikatny jak jedwab – tak jak wtedy, kiedy mama przytula Tomka i okrywa go swoimi długimi włosami”. Książka nie jest dla niewidomych - jest książką dla wszystkich, gdyż uczy współodczuwania i uwrażliwia na odmienność. W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki 5-latki i 6-latki oraz dzieci z pierwszej i drugiej klasy Szkoły Podstawowej. (...)

lut 26, 2013

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, Dyskusyjny Klub Ksiązki dla dzieci i młodzieży

Przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Koszarawie od bieżącego roku działa Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych oraz Dyskusyjny Klub Ksiązki dla dzieci i młodzieży. Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Publicznej będą tworzyć czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania książek. Klubowicze raz w miesiącu będą dyskutować o książce, którą przeczytali wcześniej. Dyskusyjne Kluby Książki działają w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki pt: "Tu czytamy" , który promuje czytelnictwo.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w czwartek 28 lutego o godz. 13°°. Klubowicze będą dyskutować na temat książki „Wroniec” Jacka Dukaja - magiczna baśń o stanie wojennym, którą internauci w plebiscycie portalu „Wirtualna Polska” uznali za jedną z trzech najlepszych polskich książek 2009 roku. 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w piątek 1 marca o godz. 08°°. Klubowicze będą dyskutować na temat książki „Złodziejka książek” Markusa Zusaka.

lut 22, 2013

Spotkanie dzieci z niewidzącymi

W najbliższy wtorek 26 lutego o godz. 11.00 w bibliotece spotkanie dzieci z niewidzącymi.
lut 21, 2013

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W trakcie uroczystej Gali, zorganizowanej w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, którą można było oglądać 20 lutego w bezpośredniej transmisji na TVP Kultura o godz. 18.00, nagrodą Prezydenta RP „Zasłużony dla polszczyzny” uhonorowana została prof. Jadwiga Puzynina. Jako pierwszy, laureatem nagrody w zeszłym roku został prof. Walery Pisarek.

lut 14, 2013

2013 Rokiem Osób Niepełnosprawnych

Rok 2013 został ogłoszony  przez posłów  Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Sejm, ogłaszając rok 2013 Rokiem Osób Niepełnosprawnych, zaapelował  do wszystkich obywateli oraz instytucji publicznych o podejmowanie różnorodnych inicjatyw służących realizacji ducha i litery Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, a w szczególności o tworzenie warunków równego dostępu osób niepełnosprawnych do dóbr publicznych oraz promowanie postaw aktywizujących i włączających te osoby w główne nurty życia naszego kraju. Tym samym uznał, że osoby, którym sprawność fizyczna, psychiczna lub intelektualna trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie w kwestii życia codziennego, nauki, pracy oraz pełnienia ról społecznych, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą być dyskryminowane. W Polsce jest ok. 5,5 mln osób niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne. Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych podkreśla, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do uczestnictwa w życiu społecznym, również do pracy, na zasadzie równości z innymi osobami.

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie  14 lutego w Walentynki zorganizowała spotkanie dla niepełnosprawnych  z zuchami  i harcerzami  ZHR w Bielsko- Białej. Honorowi goście otrzymali od zuchów i harcerzy ręcznie robione prezenty oraz uczestniczyli w różnego rodzaju zabawach, a przy muzyce gitary śpiewaliśmy wspólnie piosenki. 

lut 13, 2013

Teatrzyk obrazkowy metodą Kamishibai

W bibliotece przedstawiono maluchom tą techniką czytania trzy bajki: „Groszki”, „Kotka Milusia” i „Szukając Marudka”. 

lut 13, 2013

Pamięć i obraz

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie informuje, że realizuje od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 roku projekt „Pamięć i obraz”, dofinansowany ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

W miesiącu marcu w bibliotece będą organizowane warsztaty fotograficzne, w miesiącu maju warsztaty dziennikarskie. Następnie ogłoszone zostaną dwa konkursy: fotograficzny i  konkurs na najciekawszy wywiad z mieszkańcami. O terminach będziemy informować na stronie internetowej biblioteki i facebooku. 

lut 5, 2013

Dzień Bezpiecznego Internetu

Biblioteka 5 lutego włączyła się w ogólnopolską akcję „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W ramach akcji  odbyły się zajęcia w placówce pod hasłem „Serfuję. Respektuję”. Dzieci wysłuchały bezpiecznych zasad korzystania z Internetu, piosenek o komputerze, wyjaśniony im został skład komputera. Uczestnicy dyskutowali co można robić w Internecie i do czego służy Internet. Staraliśmy się uświadomić dzieciom o zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu.  Dzieci wykonały prace plastyczne, które umieściliśmy na wystawce w bibliotece.

lut 4, 2013

BEZPŁATNE WARSZTATY KOMPUTEROWE W BIBLIOTECE

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie przystąpiła do realizacji projektu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” pt. „Polska Cyfrowa Równych Szans”, który ma na celu edukację cyfrową osób powyżej 50. roku życia. Projekt realizowany  będzie przez pracownika biblioteki, który jest Latarnikiem w gminie Koszarawa. Stwierdzono bowiem, że aż 10 mln spośród 13 mln Polaków z generacji 50+ nie korzysta z internetu. I to nie tylko dlatego, że nie mają dostępu do niego czy budżet domowy jest taki napięty, że nie mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu, ale po prostu nie mieli okazji nauczyć się obsługi komputera i surfowania po sieci.

lut 1, 2013

Ferie zimowe w bibliotece

 

 

sty 16, 2013

Kolędowanie z Fundacją Braci Golec

Wszyscy o tym wiedzą, że polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii. Polska  w porównaniu z innymi narodami tych kolęd ma najwięcej. Kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia, a szczególnie w wieczór wigilijny radują nasze serca, pogłębiają więź rodzinną i narodową. Gdy wielu naszych przodków z powodów politycznych lub biedy opuszczało kraj to zabierali ze sobą pieśń kolędową. Podnosiła ich ona na duchu, żywiła nadzieję. Dziś również jest tak samo. Rozrzuconym w różnych krajach Polakom, mniej lub więcej złączonych z Polską, zwyczaje świąteczne i kolędy przypominają Ojczyznę.

By nadal tak było, dbajmy o ten skarb narodowy, by go nie zagubić. Pamiętajmy, że twórcą i pomysłodawcą odtworzenia narodzenia Syna Bożego był Święty Franciszek z Asyżu, który w roku 1223, w włoskiej wiosce Greccio, ustawił w grocie żłóbek, a obok niego wołu i osła. Wzruszeni wierni zaśpiewali żarliwie pierwsze kolędy.

 

W związku z tym, włączmy się we wspólne kolędowanie

z Fundacją Braci Golec w dniu 21 stycznia 2013 roku o godz. 1730

na które zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

sty 16, 2013

Pamięć i obraz

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie brała udział w konkursie „Aktywna Biblioteka” prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek i otrzymała grant na  projekt „Pamięć i obraz”. Projekt skierowany jest do mieszkańców Koszarawy, a realizowany będzie od stycznia do końca czerwca 2013 roku.

gru 6, 2012

Rozstrzygnięcie konkursu w ramach projektu „Mowa i godka pod Lachowym Groniem”

W dniu 4 grudnia br. w Gminnej Publicznej w Koszarawie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu w ramach projektu „Mowa i godka pod Lachowym Groniem” na napisanie utworu gwarą oraz przeprowadzenie wywiadu wśród starszych mieszkańców  gminy oraz wręczenie nagród.
lis 28, 2012

Projekt Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej

Pragniemy poinformować, że dzięki uczestnictwu w Programie Rozwoju Bibliotek od 2013 roku będziemy współpracować z Ośrodkiem Karta.
lis 26, 2012

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie zorganizowała w dniach od 19 listopada do 26 listopada spotkania dla przedszkolaków i dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Koszarawie.
paź 22, 2012

Terminy warsztatów w ramach projektu: Mowa i godka pod Lachowym Groniem

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie  serdecznie zaprasza na warsztaty w ramach projektu: „Mowa i godka pod Lachowym Groniem”.
paź 19, 2012

Konkurs literacki na napisanie utworu gwarą

W ramach projektu „Mowa i godka pod Lachowym Groniem” Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie ogłasza konkurs konkurs literacki na napisanie utworu gwarą.
paź 19, 2012

Konkurs na przeprowadzenie najciekawszego wywiadu wśród starszych mieszkańców gminy

W ramach projektu „Mowa i godka pod Lachowym Groniem” Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie ogłasza konkurs na przeprowadzenie najciekawszego wywiadu wśród starszych mieszkańców  Gminy Koszarawa.
paź 8, 2012

Mowa i godka pod Lachowym Groniem

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie  od dnia 16 października – 7 grudnia  2012 roku będzie realizować projekt: „Mowa i godka pod Lachowym Groniem”. 

Projekt został dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury  z programu „Promocja języka polskiego”. Program towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

paź 2, 2012

Wystawa „Uciekinierzy z PRL”

W Gminnej Bibliotece Publicznej można zobaczyć wystawę „Uciekinierzy z PRL”. Wystawa została udostępniona przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
wrz 25, 2012

Rozmowa z Małgorzatą Kępką – w miesięczniku Poradnik Bibliotekarza 09/2012

Rozmowa z Małgorzatą Kępką – w miesięczniku Poradnik Bibliotekarza 09/2012
wrz 25, 2012

Rozmowa z Małgorzatą Kępką – w miesięczniku Bibliotekarz 09/2012

Rozmowa z Małgorzatą Kępką – w miesięczniku Bibliotekarz 09/2012
sie 2, 2012

Kampania "Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu"

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Koszarawie, Dyrektor Biblioteki Małgorzata Kępka, od 21 listopada 2011 roku prowadzi wśród uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Koszarawie akcję w ramach kampanii „Bezpieczny Internet w bibliotece".

lip 24, 2012

Angielski123 w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie zaprasza na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego dla dorosłych: "Angielski123 w bibliotece".

lip 6, 2012

2 w 1 czyli WAKACJE W BIBLIOTECE

Biblioteka  w  Koszarawie  zaprasza   na  wtorkowe  spotkania od godz. 11.00-13.00

cze 25, 2012

Konkurs na Bibliotekarza Roku 2011 rozstrzygnięty!

20 czerwca 2012 r. zakończyła się II edycja Konkursu na Bibliotekarza Roku 2011.
cze 15, 2012

Koszarawa czyta pod Lachowym Groniem

Pod  taką nazwa biblioteka włączyła się do ogólnopolskich obchodów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” w dniach 01-07 czerwca br.

 

maj 23, 2012

Tydzień Bibliotek

W dniach  od 8 – 15 maja 2012 roku w bibliotece obchodziliśmy Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolski program realizowany od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
maj 8, 2012

Śląski Bibliotekarz Roku 2011

21 marca 2012 roku rozstrzygnięty został etap okręgowy konkursu „Bibliotekarz Roku 2011” w województwie śląskim.
kwi 24, 2012

Konkurs plastyczny pt. „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na bezludnej wyspie”, „Kajtuś czarodziej”….

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie ogłasza gminny konkurs plastyczny pt. „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na bezludnej wyspie”, „Kajtuś czarodziej”….  Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do czytania książek wybitnego nauczyciela, doktora, jakim był Janusz Korczak. Rozwijanie umiejętności plastycznych i wyobraźni twórczych dziecka, popularyzacja wiedzy na temat Janusza Korczaka, wystawa prac pokonkursowych.

kwi 24, 2012

Konkurs plastyczny pt. „Piłka nożna w grze”

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie ogłasza gminny konkurs plastyczny pt. „Piłka nożna w grze”. Celem konkursu jest  upowszechnianie wiedzy na temat piłkarskich Mistrzostw Europy, popularyzacja i upowszechnianie piłki nożnej jako formy aktywności ruchowej oraz jako najbardziej popularnej dyscypliny sportu, aktywizowanie uczniów do podejmowania działań w celu poszerzenia wiedzy i rozwijania zainteresowań. Wzbogacenie wiedzy o Europie i Polsce - jako jednego ze współorganizatorów Mistrzostw Europy 2012 roku.

kwi 20, 2012

„ Biblioteka pełna filmu"

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie serdecznie zaprasza na dalszy ciąg projektu pt: „ Biblioteka pełna filmu".
kwi 10, 2012

„ Biblioteka pełna filmu"

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie serdecznie zaprasza na film pt. „Punam”.
kwi 10, 2012

Wystawa „586 dni stanu wojennego“

 

 

 

 

 

 

kwi 6, 2012

Życzenia Wielkanocne

 

 

 

 

 

 

mar 26, 2012

Tydzień z internetem 2012

W dniach od 26.03-30.03.2012 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie włącza się w kampanię Tydzień z Internetem 2012.
lut 6, 2012

7 luty Dniem Bezpiecznego Internetu (DBI)

Biblioteka swoimi działaniami oraz kursami e-lerningowymi w miesiącu styczniu i lutym włącza się w akcję obchodów  Dnia Bezpiecznego Internetu 2012
lut 2, 2012

Konkurs fotograficzny: Familijna przygoda z książką

Biblioteka Miejska w Cieszynie, Forno Sp. z o.o., zarządzająca Parkiem Rozrywki i Edukacji Dream Park w Ochabach oraz Biblioteka Śląska w Katowicach zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym pod nazwą  „Familijna przygoda z książką”.

sty 31, 2012

Ferie z filmem w bibliotece

Biblioteka oferuje do obejrzenia następujące filmy: MOST NA WADI, KORZENIE. WIZJA WANGARI MAATHAI, TYSIĄC RAZY SILNIEJSZA

sty 15, 2012

Wystartowała kampania "Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu"!

Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie młodych osób do korzystania z sieci – wykształcenie u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie. Inicjatorzy kampanii "Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu": Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft, zapraszają biblioteki w całej Polsce do podjęcia działań edukacyjnych na rzecz bezpiecznego używania Internetu. Kampania potrwa sześć miesięcy: od 21 listopada 2011 roku do 21 maja 2012 roku.
sty 9, 2012

Komputerowy kurs angielskiego w internecie

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie zaprasza wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat na bezpłatny komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish.pl. Łączy on zabawę i naukę z używaniem z komputera. Każde dziecko może korzystać z kursu samodzielnie. Dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych. Wystarczy, aby uczyło się w bibliotece dwa razy w tygodniu przez niecałą godzinę, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki.

 

Strona internetowa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

                    

GBP w Koszarawie | Koszarawa 142 | 34-332 Koszarawa | woj. Śląskie

Copyright © 2010 - 2015 Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie