kwi 20, 2012

„ Biblioteka pełna filmu"

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie kontynuuje  spotkania z filmem w bibliotece. Filmy pochodzą z zasobów  Centrum Edukacji Obywatelskiej program Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece. Serdecznie zapraszamy!

23.04  o godz. 12.30 będzie można obejrzeć film „Opowieść o rzeczach”

Film trwa 21 min.

Szybka, przywołująca mnogą ilość faktów, opowiedziana przy pomocy środków filmowych, "historia" zasobów naturalnych Ziemi. Film analizuje rzeczywiste koszty wydobycia, produkcji, dystrybucji, konsumpcji i utylizacji. Identyfikuje także moment wejścia zachodniej gospodarki na ścieżkę konsumeryzmu. Narratorką i scenarzystką filmu jest amerykańska aktywistka Annie Leonard. Ostatnie 10 lat spędziła podróżując po świecie i walcząc z zagrożeniami naturalnego środowiska przez współczesną cywilizację.

8.05 o godz. 10.00  film „Mała Katerina”

Film trwa 25 min.

Akcja filmu rozgrywa się się na terenie północno-zachodniej części Syberii w Rosji. Główną bohaterka jest dwuletnia dziewczynka z ludu Chantów - Katerina. W filmie rosyjskiego reżysera dziecko nie wprowadza atmosfery sentymentalizmu i zapomnienia. Mała, silna Katarina z niezwykłą naturalnością przyjmuje wszystko, co przynosi jej lato, a potem sroga zima na Syberii. Stopniowo odkrywa to, co do tej pory było nieznane.
Uczy się głosów ludzi i zwierząt. W pierwszych kadrach filmu szczeka, uznając rodziców za starsze psy. Dopiero w kolejnych odsłonach widzimy jak zaczyna mówić, włącza się do pracy nad zbieraniem drzewa, karmieniem psów i czyszczeniem sań. Mała dziewczynka z dalekiej Syberii potrafi zmierzyć się ze wszystkim, co przynosi bezpośredni kontakt z naturą. Przegrywa w momencie pojawienia się cywilizacji. Ostatni kadr filmu poraża bezpośrednią konfrontacją rodziny Kateriny z wielkimi zabudowaniami i szybem naftowym. Dziewczynka jest wychudzona i blada, wygląda jakby osobiście przegrała w walce z potężnymi maszynami stawiającymi szyb. "Mała Katerina" to jeden z najpiękniejszych filmów festiwalu Brave Festival.

14.05 o godz. 12.30   film „Nowoczesny transport”

Film trwa 25 min.

Film przedstawia w Paryżu systemem publicznej komunikacji rowerowej Vélo Liberté (franc. darmowy rower lub rowerowa wolność). Narratorem jest  Brad Pitt, który zaznajamia nas z historią realizacji i wprowadzenia w życie projektu. Film pokazuje, że rower jest miejskim środkiem transportu na miarę XXI wieku, ekologicznym, zdrowym, a także opłacalnym pod względem komercyjnym. Widzimy, że często korzystaniu z samochodu towarzyszą wyłącznie irracjonalne przesłanki, wynikające z uprzedzeń do bardziej sensownej alternatywy.