„Nie myśl że książki znikną.” - Umberto Eco        

maj 23, 2012

Tydzień Bibliotek


W dniach  od 8 – 15 maja 2012 roku   w bibliotece obchodziliśmy  Tydzień Bibliotek. Jest to ogólnopolski program realizowany od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.


„Biblioteka ciągle w grze” – to hasło promujące tegoroczny Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło nawiązuje do czerwcowego turnieju piłkarskiego EURO 2012, do którego trwają intensywne przygotowania, nie tylko sportowe, ale również kulturalne. Hasło „Biblioteka ciągle w grze!” jest nie tylko nawiązaniem do piłkarskiego EURO, ale również pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w bibliotekach.

 

Przez  zorganizowane spotkania chcieliśmy upowszechniać czytelnictwo, promować  bibliotekę i jej działania. Pragniemy aby była na  coraz wyższym poziomie i zyskiwała uznanie  rzeszy odwiedzających je czytelników.

Biblioteka w Koszarawie ciągle toczy grę z użytkownikami, zachęca do uczestnictwa w działania społeczne, które biblioteka kieruje do różnych grup odbiorców.

Program na Tydzień Bibliotek układaliśmy tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.

 

Dla dzieci był w grze język angielski, czyli internetowa nauka języka angielskiego, Fun.English. 

 

Biblioteka  grała o edukację  regionalną. Zorganizowaliśmy zajęcia z przedszkolakami  „Zagrojmy i zabowmy się na holi”,  bawiliśmy  się w „kosor”, wyjaśnialiśmy  dzieciom co to jest hala, baca, juhas, kto pracuje na hali. Dzieci zapoznaliśmy z  halami  w naszym  regionie, tj Halą Kamińskiego, Halą Janoszkową i Halą Mędralową. Spotkaniu towarzyszyła  prezentacja fotograficzna jak wygląda Bacówka, kosor. Przygotowaliśmy rekwizyty czapkę dla bacy tzw. Baranicę,  kożuszek dla juhasa, wełniane skarpety tzw. „kopytka”. Rozmawialiśmy o wyrobach wełnianych, jakie przetwory otrzymuje się z mleka owczego.  Spotkanie zakończyliśmy pokazem tańca góralskiego wykonanego przez dzieci przy góralskiej nucie „Hej bystro woda”.

 

 „Graj i wygrywaj”, czyli na sportowo w bibliotece. Spotkanie  ze  sportowcami miejscowego klubu sportowego LKS BABIA GÓRA.  Młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II miała okazję spotkać się z członkami  klubu. W spotkaniu uczestniczyli senior, juniorzy i bramkarz. W bibliotece zaprezentowano wystawę pucharów sportowych ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II. Wszyscy mogli zobaczyć pokaz mody sportowej różnych dyscyplin sportowych zaprezentowanej przez młodzież. Rozstrzygnięto  konkurs plastyczny EURO 2012.

 

Był także film w bibliotece. Dzieci i młodzież mogły obejrzeć  filmy edukacyjne „Mała Katerina” i „Nowoczesny transport”. Filmy zostały wypożyczone z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Uczymy i kształtujemy nawyk czytania. Głośne czytanie przedszkolakom w bibliotece tym razem  czytała dzieciom fragment  książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” uczennica szkoły średniej. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o bohaterach książek Janusza Korczaka.

 

Gra z tradycją, czyli śladami naszych przodków. To spotkanie było skierowane dla wszystkich odbiorców. Pokazaliśmy tradycyjny strój góralski. Uczestnicy mogli posłuchać i zobaczyć z płyty  o stroju góralskim, jaki dawniej obowiązywał strój na co dzień i od święta. Na spotkanie zaprosiliśmy dorosłych i dzieci w  strojach.  Goście opowiadali jak dawniej było z pracą, jakie były zajęcia ludności. Przedszkolaki recytowały wiersze gwarą oraz mieliśmy okazję posłuchać gry  na instrumencie ludowym heligonce, którą zaprezentował przedszkolak pobierający naukę w Ognisku Twórczości Artystycznej.  Spotkaniu towarzyszyły warsztaty wyrobu kwiatów z bibuły, które prowadził instruktor z miejscowego domu kultury.   pokaz tańca góralskiego tzw. „obyrtasa” w wykonaniu  dorosłych i dzieci.

 

Biblioteka  była w grze. Młodzież  gimnazjalna mogła posłuchać  muzyki współczesnej i ludowej,  a także  poznać takie instrumenty  jak: saksofon, elektryczna gitara, perkusja i heligonka. Tydzień Bibliotek zakończyliśmy mocnym akcentem muzycznym wykonanym przez zaproszonych gości.

 

 

 

 

 

Strona internetowa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

                    

GBP w Koszarawie | Koszarawa 142 | 34-332 Koszarawa | woj. Śląskie

Copyright © 2010 - 2015 Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie