paź 2, 2012

Wystawa „Uciekinierzy z PRL”

W Gminnej Bibliotece Publicznej można zobaczyć wystawę „Uciekinierzy z PRL”. Wystawa została udostępniona przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Zwiedzający maja okazję poznać różnorodne formy ucieczek z komunistycznej Polski oraz metody stosowane przez władze w celu przeciwdziałania temu zjawisku. Na ekspozycji zgromadzono wiele unikalnych fotografii i dokumentów, z których duża część prezentowana jest po raz pierwszy. Trzeba przypomnieć, że największe ryzyko opuszczania kraju towarzyszyło ucieczce przez "zieloną granicę" natomiast najbezpieczniejszą "drogą" była odmowa powrotu do kraju z czasowego pobytu za granicą. Na uwagę zasługują zwłaszcza fotografie przedstawiające tzw. przygraniczny pas kontrolny w postaci kilkunastometrowej szerokości odcinka zaoranej ziemi. Zobaczyć można również instrukcje i wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczące ucieczek i odmów powrotu do kraju obywateli PRL.

Wystawa zawiera wiele unikalnych fotografii i dokumentów ilustrujących już konkretne przypadki ucieczek, zarówno tych najgłośniejszych, jak i mniej znanych dokumentów i fotografii  ukazujących  dramaty ucieczek wielu znanych osób do  „innego, wolnego świata” w latach 1945 – 1989. Wśród nich są znani sportowcy np. Dariusz Michalczewski czy Władysław Kozakiewicz. Autorzy przypominają  również  okoliczności ucieczki Stanisława Mikołajczyka, Józefa Światły, braci Zielińskich. Jednocześnie przedstawiają wiele zapomnianych ucieczek jak np. historię załogi ORP „Żuraw”.

W dniu 2 października mogliśmy posłuchać prelekcji  autorki  wystawy Pani Moniki Bortnik z okresu PRL,  jak ludzie z narażeniem życia próbowali uciekać z komunistycznego kraju.