„Nie myśl że książki znikną.” - Umberto Eco        

lis 26, 2012

Światowy Dzień Pluszowego Misia


Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie zorganizowała w dniach od 19 listopada do 26 listopada spotkania dla przedszkolaków i dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Koszarawie. Uczestnicy mieli okazję poznać różne misie na podstawie książki „Misie z czterech stron świata”. Dzieci mogły również zobaczyć misie zabawki na przygotowanej wystawie  z misiami. Wśród misi dominował Kubuś Puchatek, Miś Polarny, Miś Koala, Miś Brunatny. Dzieci z ciekawością wysłuchały fragmentu książki o misiu polarnym.

 

 

 

 

 

Strona internetowa powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

                    

GBP w Koszarawie | Koszarawa 142 | 34-332 Koszarawa | woj. Śląskie

Copyright © 2010 - 2015 Gminna Biblioteka Publiczna w Koszarawie