lut 13, 2013

Teatrzyk obrazkowy metodą Kamishibai

W bibliotece przedstawiono maluchom tą techniką czytania trzy bajki: „Groszki”, „Kotka Milusia” i „Szukając Marudka”. Kamishibai wywodzi się z XII wieku, kiedy to za pomocą papierowych teatrów, osobom niepiśmiennym przedstawiane były moralizatorskie opowieści związane z Buddą, dzięki którym można było zweryfikować, czy postępują oni w sposób moralnie właściwy. Kamishibai jest to technika opowiadania, czytania bajek wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę. Kamishibai jest doskonałym narzędziem ułatwiającym naukę czytania i opowiadania. Stanowi doskonałą pomoc w pracy w bibliotece, dla nauczycieli, zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze. Najmłodszym może pomagać w nauce alfabetu czy składania sylab w wyrazy. Gotowe plansze ze specjalnie przygotowanymi bajkami i ilustracjami można dobierać w zależności od wieku grupy, dla której wystawiane jest przedstawienie. Przedstawienia Kamishibai stanowią doskonałą pomoc dydaktyczną oraz są świetną formą zabawy które zabierają uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie.